Fakty na temat żywienia psów, czyli prawda czy fałsz

prawidlowe-zywienie-psow-fot-materialy-promocyjne

Istnieje wiele mitów dotyczących żywienia psów, które nie znajdują uzasadnienia naukowego. Są one powielane i od lat pokutują w świadomości wielu właścicieli zwierząt. Oto niektóre z nich.

Artykuł sponsorowany


Mit 1.: karma sucha zawiera tylko 4% mięsa

Mit ten jest wynikiem złej interpretacji zawartych na etykietach karmy informacji związanych z zawartością danego rodzaju mięsa. Sformułowanie „ z kurczakiem” oznacza, że w danej karmie znajduje się co najmniej 4% mięsa kurczaka, ale nie jest to całkowita zawartość mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. Karmy pełnoporcjowe – zarówno suche, jak i mokre – muszą spełniać wszystkie zapotrzebowania żywieniowe psów, czyli dostarczyć kompletu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach zgodnych z normami żywieniowymi (np. Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych – FEDIAF). Karma, która zawierałaby tylko 4% mięsa, nie byłaby w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb psa-mięsożercy, zatem nie mogłaby być określana jako pełnoporcjowa. Mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego są bardzo istotnym składnikiem zarówno karm mokrych, jak i suchych. W karmach mokrych stanowią one od 60 do 100%, a w karmach suchych około 30-40%.

Mit 2.: psy wymagają w swojej diecie surowego mięsa

W toku rozwoju ewolucyjnego pies rozwinął ogromną elastyczność pokarmową i jest w stanie w prawidłowy sposób odżywiać się, wykorzystując najróżniejsze źródła pokarmu. Oznacza to, że zdrowe żywienie psa domowego może uwzględniać zarówno składniki zwierzęce, jak i roślinne. Dieta wyłącznie mięsna jest dla psa niezbilansowana i deficytowa pod względem witaminy A, D, E, wapnia, miedzi, cynku i niektórych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo surowe mięso niesie za sobą poważne ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego. W badaniach próbek surowego mięsa kurczaka bakterie z rodzaju Salmonella stwierdzono aż w 80% z nich. Poza Salmonellą zagrożeniem są bakterie: Listeria, Campylobacter jejuni i Escherichia coli. Mogą one wywoływać zatrucia pokarmowe u psów, ale również, wydalane z kałem zwierząt stanowią zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza dzieci, kobiet w ciąży czy osób starszych. Dlatego nie powinno się stosować w żywieniu psów mięsa niepoddanego obróbce termicznej. Karmy pełnoporcjowe – zarówno suche, jak i mokre – dostarczają psom wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz są bezpieczne pod względem mikrobiologicznym i chemicznym.

Materiał przygotowała Małgorzata Głowacka – lekarz weterynarii

Więcej informacji na psadoptuj.pl