Dlaczego warto adoptować psa, a nie kupić w hodowli

dlaczego-warto-adoptowac-psa-fot-materialy-promocyjne

Masz już za sobą przemyślaną decyzję i wiesz, że w Twoim domu niedługo pojawi się pies. Rozważasz zakup małego słodziutkiego labradora z najlepszej hodowli lub zabawnego yorka, który będzie wymarzonym towarzyszem zabaw dla twoich dzieci. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, pomyśl o psach ze schroniska, które codziennie czekają na dom.

Jest wyjątkowy!

 „Ale jak to?” – pomyślisz. „Mam adoptować zwierzaka ze schroniska? Ja? Dlaczego? Chcę psa, który będzie się wszystkim podobał. Którego każdy mi będzie zazdrościć, a ja będę pękać z dumy, że jest mój.” Posłuchaj. Prawda jest taka, że to właśnie psy ze schroniska są wyjątkowe, niepowtarzalne i mają najwięcej do zaoferowania. Taki adoptowany psiak dostarczy tobie i twoim bliskim mnóstwo cudownych chwil, niepowtarzalnych wzruszeń i radości. Wkrótce stanie się głównym tematem waszych rozmów, będziecie z rozbawieniem opowiadać o jego śmiesznych zwyczajach i o tym, jak bardzo jest mądry i wam oddany. Jeśli rzeczywiście chcesz poczuć dumę, wybierz adopcję. Będziesz mieć dwa wielkie powody do dumy – jeden z psa, drugi z siebie.

Optymalny wybór

Nigdzie, nawet w najbardziej renomowanej hodowli, nie znajdziesz tak wspaniałej różnorodności psów i nie będziesz mieć takiego wyboru jak w schronisku. Psy małe, średnie, duże, mniej lub bardziej energiczne, młodsze i starsze. Najróżniejsze umaszczenia i tyle samo merdających ogonów. Co jednak najważniejsze, w schronisku znajdziesz psa optymalnego dla siebie, o odpowiednim poziomie energii, co jest kluczem do harmonijnej relacji między człowiekiem a psem. Przy tym możesz liczyć na doświadczonych wolontariuszy i pracowników schroniska, którzy udzielą ci rzetelnej pomocy w wyborze psa. Ich celem jest taki dobór psów i opiekunów, by tworzyli jak najlepsze, współgrające, wspierające i rozumiejące się pary. Tak bezinteresownie zaangażowanych, niezastąpionych ludzi nie znajdziesz w miejscach, gdzie najważniejsza jest komercja i szybka sprzedaż psa.

Chcę szczeniaczka!

To jasne – trudno nie ulec urokowi szczeniaka. Jednak w schroniskach jest sporo szczeniaków – możesz uszczęśliwić jednego z nich, dając mu prawdziwy dom. Po drugie, miej świadomość, że wprowadzenie do domowego życia szczeniaka wymaga zdecydowanie więcej czasu i pracy niż w przypadku dojrzałego psa. W schronisku znajdziesz też wiele młodych psów, np. 1-, 2-letnich, które przeszły kurs zachowania czystości w domu. Labradorek z hodowli może i wygląda jak niewinna pluszowa kuleczka, jednak jeśli nie jesteś aktywną osobą, która może poświęcić każdego dnia co najmniej parę godzin na zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu i ćwiczeń, nie zdziw się, jeśli któregoś dnia zastaniesz w domu prawdziwą demolkę, a na spacerze nie opanujesz jego temperamentu.

Upewnij się, że pies to jest to

Wiele schronisk prowadzi programy domów tymczasowych. Jeśli nie masz pewności, czy zdołasz na stałe poukładać swoje życie z psem, porozmawiaj o możliwości skorzystania z tej opcji. Dając psiakowi dom tymczasowy, możesz sprawdzić się w roli opiekuna, a jednocześnie pomóc psu w dostosowaniu się do warunków codziennego życia z człowiekiem – to bardzo pomoże mu w procesie uspołecznienia i jednocześnie podniesie jego szanse na znalezienie stałego domu.

Uwaga: Każda adopcja, na stałe czy na określony czas, to krok, który wymaga od ciebie odpowiedzialności. Nawet dając psu tylko dom tymczasowy, musisz świadomie podjąć się opieki nad nim nie przez dzień czy dwa, a przez dłuższy czas.

A jednak rasowiec!

Koniecznie chcesz mieć psa rasowego. Jesteś przekonany, że schroniska pełne są tylko mieszańców. To nieprawda. Jest bardzo prawdopodobne, że za kratami schroniska znajdziesz dokładnie takiego psa, na jakim ci zależy. Możesz też zgłosić się do stowarzyszenia lub fundacji zajmującej się ratowaniem konkretnych ras. Instytucje te często integrują informacje z różnych miejsc i pomogą ci znaleźć tego jedynego wymarzonego psiaka. Po co kupować kolejnego psa z hodowli, skoro tak wiele z nich utraciło dom i czeka na swoją drugą szansę? Pamiętaj jednak, ile wspaniałych kundelków czeka w schroniskach! To zdrowe, odporne psy, wolne od genetycznych wad, które towarzyszą niektórym rasom.

Daj przykład

I coś jeszcze na koniec: adopcja psa jest wspaniałym gestem, który u większości ludzi budzi szacunek i sympatię. Zobaczysz, jak wiele wyrazów życzliwości spotka cię ze strony osób, którym opowiesz waszą historię. Jeśli masz dzieci, dzięki adopcji dasz im doskonałą lekcję empatii i dojrzałości. Swoją decyzją zaświadczysz, że wystarczy niewielki krok, by zmienić życie czworonożnej istoty i czynić świat lepszym.
Pamiętaj, adoptując psa, nie tylko zyskujesz wiernego przyjaciela, lecz także ratujesz życie!

Materiał przygotował Łukasz Wacławski – trener International Association of Canine Professionals (IACP), ekspert Mars Polska