Karma karmie nierówna, czyli po czym poznać dobrą karmę

karma-karmie-nierowna-fot-materialy-promocyjne

Zanim weźmiesz do domu psa, przygotuj się na jego przyjęcie i wybierz najlepszą dla niego karmę! Czy wiesz, po czym rozpoznać jakość karmy?

Artykuł sponsorowany


Zwróć uwagę na to, by wybrana przez ciebie karma była:

1. zbilansowana pod względem odżywczym („pełnoporcjowa”), tzn. dostarczała psu w dziennej dawce wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach, zaspokajając całkowicie jego zapotrzebowania żywieniowe

2. strawna, tzn. pozwala na przyswojenie składników odżywczych

3. smaczna

4. bezpieczna pod względem mikrobiologicznym i chemicznym – karma nie może zawierać żadnych substancji czy patogenów, mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia.

Wszystkie ww. kryteria służą do oceny jakości karmy, którą można wykonać w badaniach laboratoryjnych lub częściowo ocenić samodzielnie, czy karma służy twojemu psu, czy nie.
Pierwszy dobry znak – to apetyt, z jakim pies podchodzi do miski. Drugi – to bezproblemowe wypróżnianie (brak biegunek czy zaparć). Jeśli karma jest dobrej jakości i podawana w prawidłowy sposób, twój pies utrzyma prawidłową wagę – nie zaobserwujesz ani ubytku, ani wzrostu wagi, a jego sierść będzie błyszczeć. Nie wystąpią też żadne problemy skórne.
Pamiętaj jednak, że mieszanie karmy gotowej z inną lub dodawanie jedzenia domowego uniemożliwi ci dokonanie obiektywnej oceny jakości karmy.

Materiał przygotowała Małgorzata Głowacka – lekarz weterynarii