Lepsi i zdrowsi dzięki czworonogom

lepsi-i-zdrowsi-dzieki-czworonogom-fot-materialy-promocyjne

Dzięki naszym czworonogom świat jest piękniejszy, a my zdrowsi i weselsi – z tym zdaniem powinien zgodzi się każdy opiekun psa czy kota. Dla potwierdzenia tych słów przygotowaliśmy kilka faktów dotyczących korzystnego wpływu zwierząt na ludzi.

Artykuł sponsorowany


W lepszym humorze

Właściciele psów są bardziej odporni na stres. Nie dręczy ich bezsenność, rzadziej się złoszczą, rzadziej mają zaburzenia psychiczne. Kontakt z psem sprawia, że ludzie mniej się złoszczą i stają się bardziej pogodni. Zauważono, że przy swoich ulubieńcach ludzie zmieniają tonację głosu, mają bardziej przyjazny wyraz twarzy, rozluźniają mięśnie, częściej się uśmiechają i są znaczniej spokojniejsi.
W 1981 roku w australijskim mieście Melbourne przeprowadzano badanie oceniające wpływ zwierząt na samopoczucie i morale rezydentów domów seniora i domów opieki. Sześć miesięcy po przybyciu do placówki psa rasy Golden retriever o imieniu Honey, 60 rezydentów oceniło swoje samopoczucie jako lepsze i szczęśliwsze niż przed przybyciem psa. Uśmiechali się częściej i okazywali więcej optymizmu. Osoby które poświęcają czas swoim zwierzętom mają większą tendencje do przebywania z innymi ludźmi niż osoby, które zwierząt nie posiadają.

Towarzystwo zwierząt działa na człowieka terapeutycznie. Zwłaszcza w przypadku osób starszych oraz cierpiących na depresję. Obecność zwierząt pozwala zniwelować poczucie samotności i smutku oraz skłania do częstszych interakcji z innymi ludźmi. Osoby, które posiadają zwierzęta są nie tylko radośniejsze, ale także bardziej odpowiedzialne. Ma to szczególne znacznie w przypadku osób starszych, które dzięki czworonogom stają się także bardziej otwarte na innych. Spacerowanie z pupilami powoduje, że ich opiekunowie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu niż osoby, które nie posiadają zwierząt. Ma to korzystny wpływ nie tylko na ich kondycję, ale także na ogólne samopoczucie. Ponadto pozwala nawiązać nam nowe znajomości np. z innymi opiekunami. Dla porównania członkowie grupy kontrolnej, którzy nie mieli żadnego kontaktu z psami byli mniej rozluźnieni, bardziej zrezygnowani i wykazywali mniej zainteresowania dla innych. Przygnębieni pacjenci w domach opieki stają się bardziej aktywni i optymistyczni, kiedy są odwiedzani przez psy i koty.

W doborowym towarzystwie

Osoby które poświęcają czas swoim zwierzętom mają większą tendencje do przebywania z innymi ludźmi niż osoby, które zwierząt nie posiadają. Towarzystwo zwierząt działa na człowieka terapeutycznie. Zwłaszcza w przypadku osób starszych oraz cierpiących na depresję. Obecność zwierząt pozwala zniwelować poczucie samotności i smutku oraz skłania do częstszych interakcji z innymi ludźmi. Osoby, które posiadają zwierzęta są nie tylko radośniejsze, ale także bardziej odpowiedzialne. Ma to szczególne znacznie w przypadku osób starszych, które dzięki czworonogom stają się także bardziej otwarte na innych. Spacerowanie z pupilami powoduje, że ich opiekunowie spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu niż osoby, które nie posiadają zwierząt. Ma to korzystny wpływ nie tylko na ich kondycję, ale także na ogólne samopoczucie. Ponadto pozwala nawiązać nam nowe znajomości np. z innymi opiekunami.

Więcej informacji na