Przemyśl, zanim adoptujesz psa

przemysl-zanim-adoptujesz-psa-fot-materialy-promocyjne

Adopcja psa, zwłaszcza jeśli ma być to twój pierwszy w dorosłym życiu pies, wymaga głębokiego przemyślenia i dobrego przygotowania. To jedna z najbardziej odpowiedzialnych, a przy tym najszlachetniejszych decyzji, jaką możesz podjąć, dlatego zapoznaj się z poniższymi radami, odpowiedz sobie na kilka pytań i jeśli nie masz wątpliwości, skieruj swoje kroki do schroniska!

Po pierwsze struktura
Pierwsze dni po adopcji to nierzadko chaos. Może zdarzyć się kilka wyjść w środku nocy, może być trochę niepokoju i niepewności. To od ciebie zależy, jak szybko powróci równowaga i harmonia. Zastanów się. Czy twoje życie jest na tyle poukładane, by obecność psa nie wywróciła wszystkiego do góry nogami? Czy jesteś osobą zorganizowaną, punktualną? Czy nie masz problemu z dotrzymywaniem codziennych zobowiązań?
Szczere odpowiedzi pomogą ci ocenić, czy potrafisz zapewnić psu tak stabilne warunki życia, jakich potrzebuje. Czy poradzisz sobie z wcześniejszym wstawaniem, z regularnym wychodzeniem na spacery, nawet w środku mroźnej zimy? Czy narzucisz sobie taką dyscyplinę, by codziennie wyprowadzać psa o stałych porach i zapewniać mu porcję ruchu i ćwiczeń? Pamiętaj, że pies będzie potrzebował od ciebie przede wszystkim jasnej struktury i mądrego, partnerskiego przywództwa. Dopiero później przychodzi pora na uczucia i beztroskie pieszczoty.

Wszyscy krewni i znajomi…
Zastanów się, jaki wpływ może mieć pojawienie się psa na życie twoich bliskich. Czy wszyscy akceptują tę decyzję? Czy ustaliliście, kto będzie wychodził z psem? Kto będzie go karmił, kto zabierał w razie potrzeby do lekarza?
Pomyśl, czy okolica, w której mieszkasz, jest przyjazna psom. Czy będziesz mieć gdzie wyprowadzać go na dłuższe spacery, ćwiczyć. Czy w okolicy jest bezpieczny teren, gdzie pies może się wybiegać.

Więcej informacji na psadoptuj.plMateriał przygotował Łukasz Wacławski – trener International Association of Canine Professionals (IACP), ekspert Mars Polska

Czytaj więcej