Pierwsza wyprawka, czyli co jest niezbędne na początek

pierwsza-wyprawka-fot-materialy-promocyjne

Zapoznaj się z poniższą listą rzeczy – to „pierwsza wyprawka” dla twojego psa. Upewnij się, czy masz już wszystko, czego potrzebuje. Dzięki temu będziesz mieć spokojniejszą głowę w pierwszych, pełnych emocji chwilach waszego wspólnego życia pod jednym dachem.

Karma

Może zdarzyć się tak, że przez kilka pierwszych dni twojemu psu dolegać będą jakieś gastryczne problemy. To normalne po schroniskowej diecie. Koniecznie zapewnij mu od początku dobry, stały pokarm i karm go regularnie, a wszystko szybko wróci do normy. Dzięki zbilansowanym posiłkom pies odzyska dobrą formę, a jego sierść nabierze połysku.

Smycz

Zastanawiasz się, jaką wybrać? Najlepiej sprawdza się standardowa smycz materiałowa lub skórzana o długości 1,5 m – 1,8 m, która pozwali ci utrzymać właściwą kontrolę nad psem. Jeśli chcesz dać psu więcej swobody, możesz wybrać smycz automatyczną. Pamiętaj jednak, że to ty na spacerze masz prowadzić psa, a nie on ciebie. Jeśli puścisz go przodem, pozwalając mu cały czas węszyć i znaczyć każdy mijany krzaczek i murek, spowodujesz, że wasza relacja, zamiast się wzmacniać, będzie się rozluźniać. Pies czując, że to on prowadzi, a nie ty, szybko przejmie odpowiedzialność za was i poczuje konieczność kontrolowania całego otoczenia, co może rozwinąć lub wzmocnić jego reaktywne zachowania wobec innych psów czy ludzi. Bez względu na to, jakiej smyczy używasz, zachowaj kontrolę nad psem. Zadbaj też o komfort osób, zwłaszcza  dziecii lub starszych, które mijasz, idąc z psem np. wąskim chodnikiem.

Obroża

Dość popularne ostatnio szelki, tak naprawdę stworzone zostały dla psów uczestniczących w sportach pociągowych, w treningu obronnym, oraz dla psów tropiących, które podążając za śladem, dynamicznie ciągną za sobą przewodnika. Jeśli twój pies nie potrafi jeszcze chodzić na luźnej smyczy, zrezygnuj z szelek. Szelki pozwalają psu ciągnąć do woli, podczas gdy ty masz zmniejszoną możliwość kontrolowania jego ruchów. Na początku najlepiej sprawdzi się zwykła obroża o regulowanej długości, dobrze dopasowana do obwodu szyi psa – tak, by jej nie uciskała, ale też na tyle luźna, by pies nie wysunął z niej głowy. Jeśli zastanawiasz się nad innego rodzaju obrożami treningowymi, skonsultuj to ze sprzedawcą w sklepie lub z trenerem.


Więcej informacji na psadoptuj.pl


Materiał przygotował Łukasz Wacławski - trener International Association of Canine Professionals (IACP), ekspert Mars PolskaCzytaj więcej