Czy twój pies potrzebuje surowego mięsa?

czy-pies-potrzebuje-surowego-miesa-fot-materialy-prasowe

Pies jest względnym mięsożercą, co oznacza, że jego optymalna dieta składa się przede wszystkim z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale wymaga również pokarmów pochodzenia roślinnego, które są źródłem m.in. włókna niezbędnego do prawidłowego działania jelit.

Artykuł sponsorowany


Dzicy pobratymcy psów zjadają całe upolowane zdobycze lub w przypadku, gdy jest ona zbyt duża, najpierw wnętrzności, w tym jelita z częścią zawartości, skórę oraz mięśnie, które ludzie nazywają mięsem.

Metabolizm psa zmienił się w procesie ewolucyjnym, przystosowując się do wykorzystywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Optymalne żywienie psa różni się więc zarówno od żywienia człowieka, jak i wilka, i polega na dostarczaniu kilkudziesięciu składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach określonych naukowo dla tego gatunku zwierząt.

Pokarm domowy, jak i dieta wyłącznie mięsna są najczęściej niezbilansowane pod względem witamin (A, D, E) minerałów, a także kwasów tłuszczowych. Surowe mięso niesie za sobą poważne ryzyko zanieczyszczenia mikrobiologicznego. W badaniach surowego mięsa kurczaka aż w 80 % przypadków stwierdzono obecność bakterii z rodzaju Salmonella. Poza Salmonellą w surowym mięsie mogą występować także Listeria, Campylobacter jejuni i Escherichia coli, powodujące możliwość wystąpienia zatruć pokarmowych u psów. Szczególnie niebezpieczne są Salmonella i Listeria, gdyż wydalane z kałem psów do środowiska stają się zagrożeniem także dla zdrowia człowieka. Tak więc podawanie psu surowego mięsa nie tylko nie jest konieczne, lecz stanowi także poważne zagrożenie zdrowia psów i ludzi.

Pies potrzebuje pokarmu kompletnego, zbilansowanego i bezpiecznego, zaspokajającego wszystkie jego potrzeby żywieniowe. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowej karmy gotowej, zarówno suchej, jak i mokrej.

Materiał przygotowała Małgorzata Głowacka – lekarz weterynarii