Dbaj o zbilansowaną dietę i ciesz się zdrowiem psa

dbaj-o-zbilansowana-diete-fot-materialy-promocyjne

Prawidłowe żywienie psa to jeden z głównych czynników odpowiadających za jego kondycję, zdrowie i dobre samopoczucie

Artykuł sponsorowany


Twój pies potrzebuje diety kompletnej i zbilansowanej, dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii w odpowiednich ilościach i proporcjach.

Pokarm jest podstawowym źródłem substancji odżywczych: białka, aminokwasów, tłuszczu, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wzrostu, rozwoju i rozmnażania. Część z nich nie jest w ogóle wytwarzana przez organizm psa, część jest wytwarzana, ale na zbyt niskim poziomie, by efektywnie działać. Te tzw. niezbędne składniki pokarmowe muszą być zatem dostarczane w diecie, aby zapotrzebowanie żywieniowe zwierzęcia zostało zaspokojone. Organizm psa potrzebuje kilkudziesięciu niezbędnych substancji odżywczych.

ZALETY KARM PEŁNOPORCJOWYCH

Karmy określane jako pełnoporcjowe gwarantują dostarczenie psu w dziennej porcji wszystkich niezbędnych składników odżywczych na poziomie odpowiadającym ich potrzebom, zgodnie z naukowo opracowanymi normami żywieniowymi (np. Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych – FEDIAF), precyzyjnie określającymi minimalne oraz maksymalne (jeśli takie istnieją) ilości ponad 40 substancji, które muszą znaleźć się w karmie dla zdrowych psów dorosłych, rosnących i w okresie reprodukcji. Takie karmy są kompletne, zbilansowane i bezpieczne pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, charakteryzują się optymalną strawnością umożliwiającą przyswojenie składników odżywczych i odpowiednim smakiem.

Spełnienie kryteriów kompletności i zbilansowania w przypadku pokarmów przygotowywanych dla psa w domu jest niezwykle trudne, a dodatkowo wymaga ogromnej wiedzy i najczęściej sporych nakładów finansowych. Żywienie psa pokarmem, który zawiera za dużo lub za mało poszczególnych składników odżywczych i energii, lub w którym składniki odżywcze nie są odpowiednio zbilansowane jest niekorzystne dla zdrowia i może być przyczyną wielu chorób.

Materiał przygotowała Małgorzata Głowacka – lekarz weterynarii