Gotowa karma – korzyści zdrowotne dla twojego psa

gotowa-karma-fot-materialy-promocyjne

Pewnie jak wielu właścicieli zastanawiasz się, co jest zdrowsze dla twojego psa - gotowa karma czy pokarm przygotowywany w domu. Posłuchaj.

Artykuł sponsorowany

Podstawową funkcją pożywienia jest dostarczanie niezbędnych substancji odżywczych , które pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji.

Białka odgrywają rolę budulca, biorą udział w reakcjach odpornościowych, pełnią funkcje transportowe czy regulacyjne.

Tłuszcze są podstawowym źródłem energii metabolicznej koniecznej do życia, stanowią rozpuszczalnik dla witamin A, D, E i K oraz pełnią wiele funkcji regulacyjnych i metabolicznych.
 
Witaminy biorą udział w regulacji wielu procesów metabolicznych, a minerały dodatkowo pełnią funkcję budulcową.

Zaspokojenie zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe jest konieczne, aby możliwe było prawidłowe funkcjonowanie organizmu, utrzymanie zdrowia, ładnego wyglądu i dobrego samopoczucia.

Skomponowanie pokarmu domowego, który byłby kompletny i zbilansowany, czyli dostarczał psu wszystkich potrzebnych składników odżywczych i energii we właściwych ilościach i proporcjach, miał odpowiednią strawność i smak oraz był bezpieczny, jest bardzo trudne. Wymaga to dużej wiedzy na temat potrzeb żywieniowych, metabolizmu czy specyfiki trawienia danego gatunku. Poza tym jest skomplikowane, pracochłonne i często wymaga dużych nakładów finansowych. Najczęściej jedzenie przygotowywane dla psa w domu jest niedoborowe pod względem witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych oraz powoduje nadmierną podaż energii. Taka dieta nie jest zdrowa i może prowadzić do nadwagi, otyłości, chorób ortopedycznych, chorób jelit, wątroby, trzustki itd.

Pełnoporcjowe karmy gotowe – zarówno suche jak i mokre – spełniają wszystkie kryteria optymalnego żywienia; są kompletne i zbilansowane. Gwarantują dostarczenie psu wszystkich składników odżywczych i energii w odpowiednich ilościach i proporcjach, mają właściwą strawność, umożliwiającą przyswojenie substancji odżywczych, pożądany smak i są bezpieczne pod względem mikrobiologicznym i chemicznym. Takie karmy zapobiegają wielu chorobom, pomagają w utrzymaniu zdrowia i maksymalnym wykorzystaniu potencjału genetycznego.

Materiał przygotowała Małgorzata Głowacka – lekarz weterynarii