Dlaczego twój pies kocha przekąski

rola-przekasek-fot-materialy-promocyjne

Często zdarzają się sytuacje, w których chcesz nagrodzić swojego psa, np. za pożądane zachowanie, lub po prostu sprawić mu przyjemność. Czasami dajesz mu wtedy ludzkie przysmaki – np. wędliny, słodycze czy resztki ze stołu. Nie jest to jednak dobre dla zdrowia twojego czworonoga.

Artykuł sponsorowany

Ludzkie jedzenie nie jest dla psa zbilansowane, a nawet może być szkodliwe, wywołując niestrawności, choroby wątroby i trzustki. Część produktów zjadanych przez człowieka jest toksyczna dla psów, jak np. czekolada, rodzynki, winogrona, cebula, czosnek, szczypiorek czy orzechy makadamia. Bezwzględnie unikaj podawania swojemu pupilowi tego rodzaju pokarmów! Zamiast tego sięgnij po specjalne psie przysmaki.

Na rynku znajdziesz bardzo duży wybór przekąsek przeznaczonych dla psów, które możesz podawać podczas treningu, do wzmacniania pozytywnych zachowań, budowania więzi, wypracowania pozytywnych skojarzeń np. w gabinecie weterynaryjnym czy po prostu dla przyjemności – swojej i zwierzęcia. Przysmaki przeznaczone dla psów mają tak opracowaną recepturę, aby były bezpieczne i nie zaburzały równowagi składników pokarmowych w diecie psa. Jeśli przekąski dostarczają nie więcej niż 10% energii metabolicznej w ciągu dnia, możesz je podawać psu bez obaw. Nadmiar przysmaków, które nie zostałyby wkalkulowane w dzienne zapotrzebowanie energetyczne, prowadzi do zwiększonego poboru energii, co może skutkować nadwagą i otyłością. Pamiętaj zatem, aby przestrzegać instrukcji dawkowania z etykiety produktu i dostosować ilość przekąsek do potrzeb twojego psa.

Do wyboru jest także wiele tzw. przekąsek funkcjonalnych, które nie tylko są dla psa nagrodą, ale spełniają dodatkowe pozytywne role. Należą do nich przysmaki stomatologiczne (np. Pedigree Dentastix), które wspomagają higienę jamy ustnej. Pedigree Dentastix jest najbardziej znaną tego typu przekąską na rynku. Dzięki unikalnemu kształtowi o przekroju litery „x” podczas gryzienia przez psa stymulują procesy żucia i wydzielania śliny. Zawartość substancji aktywnych (tripolifosforan, siarczan cynku) powoduje, że stosowany codziennie Pedigree Denastix pozwala ograniczyć tworzenie się kamienia nazębnego aż o 80%. Inne przysmaki takie jak Pedigree Jumbone nie tylko sprzyjają dbałości o zdrowie zębów, ale również pomagają szczeniętom w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe w łagodzeniu bólu poprzez żucie.

Przysmaki przeznaczone dla psów są bezpieczne i mogą być bez obaw stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, sprawiając przy tym radość nie tylko psu, ale i właścicielowi.

Materiał przygotowała Małgorzata Głowacka – lekarz weterynarii