Jak żywić małego, a jak dużego psa

jak-zywic-malego-a-jak-duzego-psa-fot-materialy-promocyjne

Potrzeby żywieniowe psów różnej wielkości są różne.

Artykuł sponsorowany

W obrębie żadnego gatunku zwierząt nie znajdziesz takiej różnorodność pod względem wielkości, jak wśród psów: od miniaturowych yorkshire terrierów, chihuahua, pinczerków przez małe jak np. jamniki, maltańczyki czy mopsy, średnie bullterriery czy cocker spaniele, duże dalmatyńczyki, golden retrievery czy owczarki niemieckie po olbrzymie – bernardyny, owczarki środkowoazjatyckie czy nowofunlandy.

Potrzeby żywieniowe psów różnej wielkości są różne.

Szczenięta ras dużych i olbrzymich charakteryzują się szybkim tempem wzrostu – zwłaszcza w pierwszych 5-6 miesiącach życia – ale jednocześnie potrzebują wiele więcej czasu niż rasy mniejsze, by osiągnąć masę ciała psa dorosłego. Tak jak wszystkie psy rosnące, mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię niż osobniki dorosłe. Ich tkanka kostna jest też zdecydowanie bardziej narażona na różnorodne zaburzenia wzrostu, dlatego szczególnie ważne jest zapewnienie im pożywienia o zalecanej ilości energii, tak aby nie doprowadzić do nadwagi i otyłości, oraz wapnia i fosforu. Szkodliwe są zarówno niedobór, jak i nadmiar ww. składników, a także nieprawidłowe proporcje wapnia i fosforu. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie karm pełnoporcjowych przeznaczonych dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych – w tym minerałów i witamin – oraz energii w odpowiednich ilościach i proporcjach, zapewniając im zdrowy wzrost i rozwój. Pokarmy domowe czy dieta mięsna są zazwyczaj niezbilansowane i niedoborowe pod względem witaminy A, D, E, wapnia, miedzi, cynku oraz pewnych kwasów tłuszczowych, co może prowadzić do poważnych chorób, nie tylko ortopedycznych.

Potrzeby żywieniowe dorosłych psów różnej wielkości są także różne. Zapotrzebowanie na energię w stosunku do masy ciała u psów małych może być nawet o 60% większe niż w przypadku ras dużych. Pokarm dla psów małych powinien charakteryzować się większą koncentracją składników odżywczych i energii (wyższą kalorycznością), aby nie obciążać żołądka nadmierną ilością jedzenia, a jednocześnie zaspokoić wszystkie zapotrzebowania pokarmowe. Z kolei pokarm dla psów ras dużych i olbrzymich, które są bardziej narażone na choroby stawów, powinien być wzbogacony o dodatkowe substancje (glukozaminę i siarczan chondroityny), wspomagające zdrowie i prawidłową funkcję chrząstek stawowych. Psy ras dużych i olbrzymich są także bardziej narażone na rozszerzenie i skręt żołądka, który może prowadzić do śmierci zwierzęcia. Aby temu zapobiec, należy karmić psy częściej mniejszymi porcjami ( minimum 2-3 razy dziennie) i nie pozwalać im na aktywność przez godzinę przed i dwie godziny po karmieniu. Psy ras małych i miniaturowych wystarczy karmić dwa razy na dobę, co zaspokaja ich potrzeby żywieniowe, a jednocześnie wpływa pozytywnie na zdrowie zębów i dziąseł.

Zarówno w przypadku psów ras małych, jak i dużych najważniejsze jest stosowanie pokarmu zbilansowanego i kompletnego. Dlatego stosuj pełnoporcjowe karmy gotowe dostosowane do wielkości, wieku i aktywności fizycznej twojego psa. Taka karma gwarantuje zaspokojenie wszystkich jego zapotrzebowań żywieniowych. Pełnoporcjowe karmy suche mają także odpowiednią do rozmiaru szczęki psa wielkość granulek – mniejsze dla psów małych i większe dla dużych. Odpowiedni rozmiar granulek chroni twojego psa przed zachłyśnięciem i wspomaga higienę jamy ustnej – pies, rozgryzając granulki, pozbywa się osadu nazębnego, co ma szczególne znaczenie u ras małych i miniaturowych.

Materiał przygotowała Małgorzata Głowacka – lekarz weterynarii