Zasady prawidłowego żywienia szczeniąt

prawidlowe-zywienie-szczeniaka-ma-kolosalne-znaczenie-dla-jego-rozwoju-fot-shutterstock

Młode psy po urodzeniu są całkowicie zależne od swojej matki. Dotyczy to żywienia, utrzymania ciepła oraz potrzeb fizjologicznych. W pierwszych 4 tygodniach życia szczeniąt dbając właściwie o sukę dbamy jednocześnie o jej dzieci.

By suka miała z czego produkować mleko, musi dostawać odpowiednie pożywienie i właściwą ilość wody do picia. Im więcej szczeniąt, tym większe są potrzeby suki. Najlepszym sposobem, by zapewnić jej właściwą ilość składników odżywczych, jest podawanie karmy dla szczeniąt. Podawanie tej karmy należy rozpocząć już mniej więcej w drugiej połowie ciąży i kontynuować do około 6 tygodnia po urodzeniu szczeniąt, kiedy to następuje tzw. odsadzenie, czyli przejście z żywienia mlekiem na żywienie pokarmem stałym. 


Żywienie szczeniąt we wczesnym okresie, czyli pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia, ma ogromne znaczenie na kształtowanie się preferencji smakowych. To, czego szczenię się nauczy w tym czasie, ma ogromny wpływ na to, co będzie wybierało do jedzenia w życiu dorosłym. Podając psu kompletną i zbilansowana karmę uczymy go, że to jest właściwe jedzenie. Wszelkie błędy żywieniowe w tym okresie mogą skutkować zaburzeniami w późniejszym wieku, stąd dobór karmy jest bardzo ważny. 

Karma przeznaczona dla szczeniąt zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w ilościach i proporcjach koniecznych do zapewnienia właściwego wzrostu szczeniaka. Dotyczy to zawartości białka, tłuszczu, witamin i minerałów. W porównaniu z psami dorosłymi szczenięta mają wyraźnie większe potrzeby pokarmowe, które muszą być zaspokojone przez bogatszy pokarm. Właściwe żywienie zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym chorób szkieletu, które są szczególnie dokuczliwe u psów ras dużych, choć i psy ras małych mogą na nie cierpieć. 

W żywieniu rosnących psów powinna się znaleźć zarówno pełnoporcjowa karma mokra, jak i sucha specjalnie przeznaczona dla szczeniąt. Każdy z tych rodzajów karm ma swoje zalety. W przypadku karm mokrych jest to wysoka zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, smakowitość, oraz relatywnie niższa kaloryczność. Dla odmiany karmy suche utrzymują dłużej świeżość w misce psa, stymulują gryzienie i są łatwiejsze do dawkowania. 

Ze względu na różnice w wielkości należy dobrać karmę odpowiednią dla psów ras małych czy ras dużych. Wynika to z cech fizycznych karmy, głównie wielkości granulek oraz ze składu pokarmowego, ponieważ psy ras małych mają nieco odmienne zapotrzebowania w porównaniu z psami ras dużych – wynika z samej wielkości oraz tempa i czasu trwania wzrostu. 

Szczeniakowi w wieku 6 tygodni podajemy 4 posiłki dziennie. Kiedy szczeniak osiągnie 12 tygodni (3 miesiące), podajemy 3 posiłki dziennie. Po skończeniu 6 miesiąca życia szczeniak do osiągnięcia dorosłości powinien dostawać pokarm 2 razy dziennie. Dorosłego psa możemy karmić 1-2 razy dziennie.

Michał Ceregrzyn